Na co zwracać uwagę przy zakupie tonera?

Sklep Internetowy WWM Warszawa > Blog > Na co zwracać uwagę przy zakupie tonera?
drukarka

W drukarkach laserowych druk jest uzyskiwany poprzez przenoszenie cząstek tonera (proszku) na papier. Znajduje się on w kasecie i pada poprzez wiązkę laserową na światłoczuły bęben, a następnie jest przyciągany, po czym utrwalany w formie obrazu. Kaseta z tonerem jest elementem wymiennym i gdy proszek w niej się skończy, musi zostać zastąpiona nową. 

Przed ustaleniem informacji potrzebnych do zakupu kartridża warto przyjrzeć się funkcjonującemu na rynku nazewnictwu. Wkład do drukarki laserowej może występować jako: 

  • toner 
  • toner laserowy 
  • kartridż (cartridge) laserowy 
  • kaseta laserowa 
  • kaseta z proszkiem 

Znajomość terminologii jest ważna, bo ułatwia znalezienie potrzebnego produktu. 

Model i typ tonera laserowego 

Bardzo ważną informacją jest model urządzenia drukującego. Dane te można znaleźć na obudowie drukarki. Po wpisaniu ich w wyszukiwarkę internetową otrzyma się tonery pasujące do danego urządzenia. Zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki funkcjonującej w naszym sklepie oraz do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Z przyjemnością pomożemy w doborze odpowiedniego kartridża. Dużym ułatwieniem będzie również sprawdzenie, jaki toner jest w drukarce. Na kasecie powinna być naklejka z informacją o jego modelu. 

Istotną decyzją jest także wybór wersji tonera. Na rynku można spotkać modele ze zwiększoną wydajnością, co oznacza większą ilość wydruków. Najczęściej są one oznaczane literami A lub X. Różne wersje bywają też oznaczane jako L, E oraz S. Większa wydajność wiąże się jednak z wyższą ceną, dlatego ważne jest określenie potrzeb i podjęcie właściwej decyzji. 

Toner laserowy oryginalny czy kompatybilny? 

Kolejną sprawą do rozważenia jest wybór pomiędzy tonerami laserowymi oryginalnymi, sygnowanymi przez producentów urządzeń drukujących a kompatybilnymi, zdecydowanie tańszymi. Zamienniki mają tę samą jakość oraz wydajność co oryginały. Jeżeli dodać do tego bardzo dokładne testowanie każdego produktu, efektem będzie poziom wydruków nieodbiegający od tego z zastosowaniem oryginalnych tonerów.